Výběr a nákup sedací soupravy

Okolo sedací soupravy se v dnešní době v domácnosti točí většina domácího života. Nejen, že na ní relaxujeme po práci, popíjíme kávu, diskutujeme s přáteli, hrajeme si s dětmi a lenošíme, ať s knihou nebo jen tak u televize, často slouží také jako lůžko pro hosty, někdy i jako řešení trvalého spaní.

Proto bychom tomuto vybavení bytu měli věnovat obzvláště zvýšenou pozornost. Jak při jeho výběru, tak i při péči a údržbě. 
Pokud vybíráme sedací soupravu, to první co nás musí zajímat je tvar. Od klasické sestavy ve složení pohovka a dvě křesla (3+1+1), přes rohovou sedačku, po dnes oblíbené řešení dvojpohovka + jedno prodloužené (relaxační) místo (2-2OT). Co se tvaru týče, zároveň uvažujeme i o rozměrech. Robustní sedačka, která zabere víc jak polovinu místnosti, nebude ani pastvou pro oko, natož účelná. Proplétat se kolem takového monstra v malém bytě Vám nebude rozhodně dělat radost. Před výběrem nezapomeňte přeměřit i stavební otvory i výtah. Ono zakoupit krásnou sedací soupravu, kterou poté nedostanete do interiéru, není nic příjemného. 

Již máme vybranou dispozici, nyní je tu otázka materiálu. Ten se dá rozdělit na tři základní skupiny: látkové sedačky, sedačky z kůží a produkty z koženky nebo ekokůže. 
Látková sedačka nezklame, velký výběr čalounických látek s různými vzory a z různých materiálů umožní, abyste byli spokojeni. Nevýhodou bývalo horší udržování, ale dnes je v prodeji řada kvalitních čističů, které šetrně čalounění vyčistí i po nehodě s červeným vínem, kávou, … 

Výběr a nákup sedací soupravy II. odstavec Výběr a nákup sedací soupravy II. odstavec 2 Výběr a nákup sedací soupravy II. odstavec 3

Kožená sedačka, pokud je skutečně kvalitní, nám vydrží velmi dlouho, snadno se udržuje a dodává eleganci našemu obydlí. Někomu však může připadat na dotek studeně a naopak v parném létě se může lepit na nahé tělo. Názor ochránců zvířat tu není na místě. Naprostá většina usní pro čalounění je vedlejším produktem masného průmyslu skotu a alespoň se vše zpracuje bezezbytku na rozdíl od kožešinových zvířat… U kůže je však velmi důležité dbát na kvalitu zpracování, levné sedačky trpí občas špatným probarvením a nestejnoměrnou tloušťkou materiálu. Proto za skutečně kvalitní sedačku z kůže zaplatíte řádově víc než za látku. 

Výběr a nákup sedací soupravy III. odstavec

Komu se elegance kůže líbí, avšak finančně si nemůže nebo nechce dovolit takové vydání, sahá po kožence. Výborně a minimálně se však udržuje. Její životnost je však oproti kůži nižší. Dalším řešením je poslední módní hit nejčastěji zvaný ekokůže. Tento materiál rozezná od pravého koženého čalounění jen cvičené oko. 

Výběr-a-nákup-sedací-soupravy-IV.-odstavec- Výběr-a-nákup-sedací-soupravy-V-

Posledním klíčem k správnému výběru sedací soupravy je rozhodnutí, zda se bude jednat o pevný solitér nebo o kus s polohováním opěrek zad a podobně, či zda trváme na rozkládací verzi. U nerozkládací verze již není co řešit. Dnes velmi populární jsou sestavy s polohováním zádové opěry, opěrky hlavy, nebo výsuvným podnožníkem, s těmito systémy se váže vyšší cena i vyšší komfort.

Výběr a nákup sedací soupravy VI. odstavec podhlavník

Výběr a nákup sedací soupravy VI. odstavec rozklad

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.