Jak vybrat správnou matraci? Rošt?

Naše matrace mají na výběr ze čtyř základních rozlišení:

  1. Měkká matrace
  2. Střední tvrdost matrace
  3. Tvrdá matrace
  4. Extra tvrdá matrace

 

Na posteli není nejdůležitější to, co vidíme na první pohled, ale naopak to, co je našim očím skryto: rošt a matrace. Na jejich kvalitě záleží, jestli budeme ráno vyskakovat z postele svěží, nebo se budeme zvedat celí rozlámaní a nevyspalí.

Jakmile začnete někde mluvit o problémech se zády, můžete se vsadit, že se k Vám přidá většina lidí. Krční páteř, bederní, plotýnky… Málo se pohybujeme a do kvalitní lehací plochy se nám nechce příliš investovat nebo si neumíme tu správnou vybrat. Matraci je třeba měnit zhruba každých sedm let.

Základní požadavky na zdravou postel:

  • minimální tlak na páteř
  • anatomicky správná opora ležícího těla
  • kvalitní větrání
  • snadná údržba

Jednotný recept na správnou postel ovšem neexistuje. Ta musí být individuálně přizpůsobena každému uživateli, především jeho váze a výšce. Záleží i na jeho zdravotním stavu a zvyklostech spaní. Někdo má radši měkčí, někdo tvrdší ležení. Na kvalitní posteli bychom ale neměli šetřit.

Jak vybírat:

Postel

Základem je kostra postele, do které vložíme rošt a na něj matraci. Při tvorbě lehací plochy se dopouštíme řady chyb. Minimální délka postele by se měla rovnat výšce uživatele plus 20 cm (přibližná délka chodidla). Šířka lehací plochy by měla být nejméně 90 cm. Výrobci jsou dnes schopni dodat postel, rošt i matraci jakýchkoli rozměrů. Výška postele by měla být i s matrací 45 - 55 cm. Další důležitou věcí u postele je výška bočnice. Pokud vybíráme postel, měli bychom vědět, jaký rošt a matraci do ní vložíme. Rošt s matrací zasazený v rámu nesmí být příliš hluboko, aby hrana netlačila. Naopak rošt, který by vyčníval, by byl neestetický a matrace by nebyla dostatečně zafixovaná.

Dvoulůžko by mělo mít dva samostatné rošty i matrace. Aby totiž vyhovovala oběma, museli by být oba partneři stejní, a to nejen co do výšky, ale také pokud jde o rozložení hmotnosti. Vzhledem k faktu, že se člověk v průběhu noci běžně otočí až 80x, převracení partnera je citelné a nežádoucí. A čelo u postele? U hlavy nám díky němu nepadá polštář a "netáhne" na hlavu, u nohou tak nutné není, zvlášť v menší ložnici.

Jak vybrat spávnou matraci - zóny latex

Rošt

Při výběru matrace už musíme vědět, na jaký rošt ji položíme, protože ne každá matrace je vhodná na každý rošt. Rovná pevná deska nezaručuje takovou vzdušnost jako rošty. Při výběru roštů dbejte především na to, aby mezery mezi latěmi nebyly příliš velké. Mohlo by tak dojít k deformaci matrace. Maximální vzdálenost mezer by měla být do 4 cm. U lamelových roštů je vhodnější větší počet lamel, aby rošt zaručoval dostatečnou pružnost, odolnost a nedocházelo tak k celkovému prohnutí matrace. Některé typy lamelových roštů mají ortopedické vlastnosti. Jsou vyztuženy zdvojenou lamelou, mají ramenní kolébku, jsou polohovatelné a mohou napomoci k celkovému správnému držení těla a vyzdvihnout anatomické parametry zónové matrace.

Větší komfort poskytuje rošt s pohyblivými lamelami uchycenými v pohyblivých plastových nebo kaučukových pouzdrech. Dle zatížení se lamely v kloubech pohybují a natáčejí, a tím se ideálně přizpůsobují tvaru těla. Kvalita roštu závisí i na způsobu uchycení lamel k rámu. Je tak možné nastavit pružnost lamel podle váhy a přání uživatele.

Pokud si v posteli rádi čteme a potřebujeme podepřít záda nebo chceme ulevit unaveným nohám, vybereme si polohovací lamelový rošt. Jednodušší verze roštu má pouze mechanické polohování pro hlavu a nohy, ale vyhledávanějším modelem pro dosažení maximálního komfortu je motorový rošt včetně pevného či dálkového ovládání.

Matrace

Kvalita matrace bývá kapitolou sama o sobě – mnohdy bývá stará a proležená, ale také příliš měkká nebo tvrdá, jen málokdy tvoří s roštem ten "správný pár".

Nejdůležitějším parametrem při výběru matrace je její tuhost. Vždy je vhodné říci prodejci, jakou matraci doposud používáme a zda máme nějaké zdravotní potíže (záda, pocení, alergie). Žádná matrace ovšem neléčí, ale pouze přispívá ke zdravému a plnohodnotnému spánku. Proto je při volbě lepší dbát rad ošetřujícího lékaře a nestavět do role poradce výhradně prodejce. Každá matrace je určena pro jiného uživatele. Dělí se podle použitého materiálu a tuhosti. Důležité je také zvážit, jaký bude podklad matrace. Výrobci označují matrace maximální nosností.