Jak vybrat stůl pro prvňáčka?

Jak vybrat stůl pro prvňáčkaV dnešní době prakticky všichni mají doma stolní počítač, který dětem také pomáhá s učením. Proto je vhodné zkombinovat PC stůl s psacím, tedy aby bylo dost místa na PC, ale současně aby zůstal zachován pracovní prostor na plnění úkolů. Také neopomeňme nějaký šuplík a skříňku, jež by měli být součástí stolu.

Skříňku využít na učebnice, spolu s pracovními sešity a šuplík na psací potřeby. Také doporučujeme k psacímu stolu zakoupit vhodné křeslo dle výšky dítěte. Psací stůl by měl proto dítěti "sednout jako ulitý", aby na něj snadno dosáhlo a aby se mu pohodlně psalo.Zároveň by měl mít stůl takovou výšku, aby si při něm vaše dítě nekřivilo záda. Pracovní koutby měl nabízet i dostatečný úložný prostor na všechny maličkosti, které nepohltí zásuvky. Nesmí chybět police ani kontejnery a úložné boxy.

 Pokud má židle opěrky na ruce, nebo pokud je tvarovaná, přispívá to ke stabilitě a je to v pořádku, ale pro zdravá záda dítěte to není nezbytné. Jiným způsobem se sedí na míči nebo na tzv.. dynamické židli. Zde musí tělo "pracovat", aby se udrželo v sedě.

 Jaký má být pracovní prostor malého školáka v bodech: 

  1. Psací stůl židlemají mít přiměřenou výšku (tělo za stolem má vytvářet pravé úhly).
  2. Pracovní plocha má být dostatečně velká (menší děti potřebují větší prostor).
  3. Barva stolu by neměla být výrazná, spíše neutrální, aby dítě vizuálně nerušila.
  4. Materiál by neměl být lesklý, aby se na něm neodráželo světlo (kazí to zrak).
  5. Pořádek ve školních věcech pomohou udržet různé stojany, držáky, zásuvkyči kontejnery (měly by být na dosah).
  6. Pokud je na stole umístěn i počítač, neměl by zabírat místo na psaní úkolů, nýbrž by mu měla být věnována samostatná část stolu.

 

Jak vybrat stůl pro prvňáčka